top of page

״אחרי החגים״- אכלתי, נהנתי, עכשו מקזזים!


 כן, החגים היו ״טעמים״ ורבים מאיתנו הרשו לעצמם לאכול יותר בתקופה זו; ארוחות חג משפחתיות עמוסות בכל טוב, טיולים בארץ ועצירה במסעדות ועגלות קפה, מצה עם שוקולד ועוד לא מעט מאכלים מיוחדים של החג שבשבילם היה שווה לשבור את שגרת האכילה. אבל מה עכשו? איך לוקחים את האחריות ומורידים את המשקל שעלה בחג הפסח?

הכתבה התפרסמה לראשונה באתר שוונג בתאריך 30.4.24

 

כמה כללים פשוטים לחזור לשגרה הבריאה אחרי החגים

אז מה עכשו? מקזזים!

אם אתם שואלים את עצמכם ממש בימים אלו של ״אחרי הפסח״ ״מה עכשו?״ כנראה שעדין לא עיכלתם שזו האחריות שלכם לקזז. אף אחד לא בחר עבורכם מה לאכול וגם אם היה הרבה אוכל מפתה מולכם, זו עדין היתה הבחירה שלכם לאוכל יותר בחג. והאמת, שזה ממש בסדר שנהנתם ואכלתם קצת יותר בחג. האוכל הוא חלק מהאווירה המיוחדת של החג, חלק מהשמחה וכמובן חלק אינטגרלי כמעט מכל מפגש משפחתי/חברתי. אבל עכשו לוקחים אחריות וחוזרים לשגרת האכילה כדי לקזז את העודפים. לא עושים את זה מתוך תסכול עם אם תחושת כישלון, אלא מתוך הכרה באחריות שלנו שאם ״בחרנו״ לאכול יותר בחג, עכשו האחריות שלנו גם לקזז! קחו את חודש מאי כחזרה לשגרה ודאגו לכך שהגוף יגיע לחודש יוני באותו מצב שהיה לפני חג הפסח. אם תתחילו מיד עכשו לקחת אחריות ולקזז, זה בהחלט יכול להצליח.

 

איך מקזזים?

יש 5 כללים פשוטים שאפשר להיצמד אליהם כדי להצליח בתהליך הקיזוז הבריא לאחר החגים:

 

חוזרים לשגרת האימונים- בזמן הפסח רבים לא שמרו על אותה תוכנית אימונים. היו ערבי חג, נסיעות, ארוחות משפחתיות שדרושו נסיעה למקומות רחוקים, חופשה עם הילדים ועוד שוברי שגרת אימונים. החזרה לאימונים חשובה לא רק בשביל לקזז את הקלוריות העודפות של החג אלא כדי להחזיר לגוף את התנועה והתחושה הטובה של השליטה. שילוב מחדש של אימונים שמתאימים לכם, יעניק לכם תחושת שליטה ויתן מוטיבציה לשמור גם על התזונה.

 


זה בדיוק הזמן לחזור לשגרת האימונים

לא דיאטת כסח- עצרו! זה לה הזמן לפצוח בדיאטת כסח הכוללת חסה וחצי מלפפון ביום... כדי לקזז את העליה של המשקל בפסח צריך ליצור שגרת אכילה בריאה עם דגש על מספיק חלבון בתפריט, הרבה ירקות ולשים לב לכמויות. כן, אפשר להפחית קצת בכמות הפחמימות הרגילה שאתם צורכים אבל לא לוותר עליהן ולהעדיף את הסוגים היותר איכותיים (קמח מלא, קמח כוסמין, קמח שיפון ועוד). להציב כללים ברורים של מתי מפסיקים לאכול בשעות הערב ולהוציא מהחוק נשנושים שנובעים משעמום או פשוט כי משהו אוכל מולכם. קחו אחריות ודייקו את התזונה בצורה שתעזור לכם ליצור חסר קלורי שיעודד ירידה במשקל, אבל לא בצורה דרסטית שתגרום לכם להתנפל בסופו של דבר על אוכל בלי שליטה לאחר תקופה.

 

הרבה מים- בטח שמתם לב שהתחילו להיות ימים מאד חמים. גם בלי לקרוא לזה שרב, צריך להקפיד על שתיה רבה של מים. המים עוזרים לנו להרגיש יותר עירנים ומרוכזים, משפרים את המטבוליזם וחשובים לפעילות השרירים. בנוסף, לא מעט אנשים מתבלבלים בין תחושת צמא לתחושת רעב. העלאת כמות המים בצורה משמעותית בתפריט היומי, במיוחד במים אלו, יכולה לתרום להצלחת השינוי התזונתי ולסייע בהורדת המשקל העודף כאשר אתם שומרים על תפריט טוב ובשילוב עם אימונים.

 

מצמצמים בילויים חברתיים סביב אוכל- אוכל הוא אחד ״מהשחקנים המרכזיים״ כאשר יוצאים לבילויים חברתיים. יציאה למסעדה, לבר או חתונה/בר-מצווה תמיד יהיו מלווים באוכל טעים מחוץ לשגרה. אם אתם יכולים לצאת לאירוע חברתי ולשלוט באוכל כמובן אל תוותרו אבל אם אתם עכשו בתחושה שזה עלול להיות מכשול נוסף לחזרה לשגרת האכילה, נסו לשלוט בפעמים בהם אתם נמצאים באירועים חברתיים שיש בהם הרבה פיתויים. למשל, נסו לצמצם את היציאה למסעדות לפעם בשבוע (כנ״ל גם לגבי הזמנת אוכל הביתה). אם אתם נפגשים עם חברים, נסו להשפיע על מקום המפגש שיאפשר פחות התמקדות באוכל ויותר בחברה האנושית (למשל לא להיפגש בפאב/מסעדה אלא להעדיף יותר בילויים במסגרת ביתית/אינטימית). גם אם אתם בכל זאת מוצאים את עצמכם במספר רב של מפגשים חברתיים בשבוע שכוללים אוכל, הציבו לעצמכם גבולות מראש כדי שלא בכל אירוע תחרגו משגרת האכילה. נסו לקבוע מתי אתם מרשים לעצמכם לאוכל יותר ומתי אתם מנסים מציבים גבולות ברורים של אכילה.

 

לא מתבאסים- זה האמת אמור להיות הכלל הראשון והכי חשוב. נכון, אכלתם בחג יותר. נכון, המשקל עלה אבל זה בדיוק המקום לקחת אחריות ולא להתבאס. רגשות האשמה/תסכול וכעס עצמי לא יובילו אתכם להרגיש יותר טוב עם הגוף (אם כבר להפך!). קומו בבוקר, קבלו החלטה לחזור לאכילה בריאה ותפסיקו לחשוב על מה שהיה בחג ועל כך שזה השפיע על המשקל. קחו אחריות על הגוף ועזרו לחוזר למקום שבו אתם מרגישים טוב. זה תמיד הכי טוב כאשר אתם יודעים שיש לכם את הכוח לשנות ושגם אם היו כמה ארוחות יותר גדולות, עדין אתם יכולים לקזז ולחזור למקום הטוב שלכם.

Comentarios


bottom of page