top of page

דיאטת הקפה


דיאטת הקפה היא דיאטה יחסית חדשה הצוברת קהל מעריצים גדול ברחבי כל העולם. הדיאטה מבוססת על שתית כמות מסוימת של כוסות קפה ביום עם שילוב של תפריט דל קלוריות מוקפד. יש תיעוד של ירידה במשקל בטווח הקצר בעת ביצוע הדיאטה, אך חשוב לקחת בחשבון את החסרונות של הדיאטה לפני ששוקלים ברצינות להתחיל אותה. מומחים בתחום הבריאות והדיאטה שבחנו את עקרונות הדיאטה מציינים כי למרות שהדיאטה עשויה לסייע לירידה במשקל, קיים סיכון גבוה לחזור למשקל לאחר סיום הדיאטה. בנוסף, כמויות הקפאין הגבוהות בדיאטה עלולות לגרום לתופעות לוואי.


הכתבה התפרסמה לראשונה באתר YNET בתאריך 5.11.19


דיאטה: קפה מדכא תאבון ומעודד את המטבוליזם

מאיפה הכל התחיל?

לא להאמין אבל ההשראה לדיאטת הקפה הגיעה דווקא מ"הדיאטה הים תיכונית". הדיאטה התפרסמה לראשונה בשנת 2017 בספר של ד"ר בוב ארנות (Dr. Bob Arnot): "הדיאטה של אוהבי הקפה" (“The Coffee Lover’s Diet”). בספר טוען ד"ר ארנות כי שתיית קפה מספר פעמים ביום יכולה להגביר את חילוף החומרים, לשרוף יותר שומן, לחסום את ספיגת הקלוריות ולהוריד את התיאבון. הוא קיבל את השראה לכתוב את הספר לאחר שחקר את האנשים החיים באי היווני הקטן איקריה (Ikaria), שיש בו אוכלוסייה גדולה של קשישים בריאים. ד"ר ארנות מאמין כי הסיבה לאריכות החיים שלהם היא שתיית הקפה.


עקרונות הדיאטה

ד"ר ארנות טוען כי קפה יכול לדכא את התיאבון, ובכך לסייע להפחית את צריכת הקלוריות היומית.

תוכנית הדיאטה כוללת שתיה ביום של לפחות 3 כוסות קפה (720 מ"ל). ד"ר ארנות שם דגש מיוחד על סוג הקפה שבוחרים לשתות ואופן ההכנה שלו; הוא ממליץ על שימוש בפולי קפה שעברו קליה קלה/עדינה בלבד (light-roast coffee), שנטחנו בבית ושימוש במים מסוננים. לפי ד"ר ארנות ניתן לשלב בין קפה רגיל לקפה נטול-קפאין בדיאטה, אך להימנע משימוש בסוכר, חלב/שמנת בקפה.


תוכנית הדיאטה היומית מבוססת על כמות של 1500 קלוריות. ישנה המלצה להחליף את אחת האחרות בתפריט בשייק ביתי עשיר בסיבים של ירקות ירוקים המתבסס על חלב סויה (מתכונים אפשר למצוא בספר). בגדול תוכנית האכילה היומית מבוססת על מזונות דלים בקלוריות ובשומן ועשירים בסיבים תזונתיים. יש שילוב של דגנים מלאים, פירות וירקות. ד"ר ארנות מעודד בדיאטה הימנע ממזון מאד מעובד כמו ארוחות קפואות, חטיפים ומעדנים. לדוגמה, ארוחות מתאימות לדיאטה זו יכללו טופו וערבוב ירקות מעל אורז מלא, או סלט עוף בגריל עם רוטב ויניגרט.מחקרים

מכיוון שמדובר בדיאטה שפורסמה לפני זמן קצר יחסית אין עדין מחקרים שבדקו לעומק את הצלחתה ובטיחותה לאורך זמן. מדיווחים של אנשים שביצעו את הדיאטה, יש עדויות על ירידה יפה במשקל. כנראה שהסיבה לירידה במשקל היא ההגבלה הקלורית היומית ולא בהכרח דווקא עדות לכך שהקפה הוא זה שזירז את הירידה.

כאמור, הטיעונים העיקריים של דר ארנות הם שהקפה מסייע לירידה במשקל כיון שהוא מוריד תאבון ומעלה מטבוליזם. האם טעונות אלו הינן בעלות ביסוס מחקרי?

• הורדת תאבון- מספר מחקרים מצביעים על כך שזה נכון במידה מסוימת. שתיית קפה זמן קצר לפני הארוחה עשויה להפחית את הכמות שאוכלים באותה ארוחה. עם זאת, נראה כי שתית קפה 3–4.5 שעות לפני האכילה אינה משפיעה על הכמות שאוכלים בארוחה הבאה. מחקר שנערך בקרב 33 אנשים שהיו בעלי עודף משקל או משקל תקין, מצא כי שתיית קפה הפחיתה את צריכת הקלוריות אצל אלו הסובלים מעודף משקל. מחקרים אחרים הראו כי קפה המכיל קפאין עשוי לסייע בהפחתת צריכת הקלוריות עבור אנשים מסוימים, אך דרושים מחקרים נוספים לפני שניתן להעלות טענות מבוססות מבחינה מדעית על הקשר בין קפה להורדת התיאבון וירידה במשקל.

• העלאת המטבוליזם- לפי דר ארנות קפה וקפאין בפרט, עשויים להגדיל את מספר הקלוריות ואת כמות השומן שהגוף מסוגל לשרוף ובכך להקל על הירידה במשקל. במאמר מסוג סקירה ספרותית (Review) שכלל יותר מ -600 אנשים, החוקרים מצאו כי צריכת קפאין גדולה יותר קשורה לירידה במשקל, מדד מסת הגוף (BMI) ומסת השומן. כאשר צריכת הקפאין של המשתתפים הוכפלה, משקלם, ה- BMI ומסת השומן שלהם ירדו בשיעור של 17%–28%. עם זאת, חלק ניכר מהמחקרים בנושא קפה ומטבוליזם נעשה בשנות ה -80 וה -90, ובמרבית המקרים על מדגם קטן של אנשים. דרושים מחקרים עדכניים יותר אשר יעזור לחזק או לשלול ההשערות האלו.


יתרונות

• התפריט מעודד אכילה של פירות, ירקות ודגנים מלאים

• התפריט שם דגש על מזונות עשירים בסיבים תזונתיים

• עידוד אכילה של מזון טרי ומזון המוכן בבית ופחות אכילה בחוץ

• הימנעות ממזון מעובד

• דגש על שתית קפה שעובר קלייה קלה על מנת לשמור על רמת נוגדי חמצון גבוהה

• התפריט מאפשר לבחור ארוחות צמחוניות או בשריות לפי מה שמתאים כל אחד

• קיימים הרבה מתכונים לשילוב בתפריט היומי במסגרת הספרחסרונות

• אין הגבלה של כמות הקפה היומית וזה עלול לחשוף את מבצעי הדיאטה לרמות גבוהות מידי של קפאין ביום. שימו לב שמעל 600 מ"ג קפאין ביום מדברים על חשש מ"הרעלת קפאין" ותופעות לוואי כמו הזעה רבה, כאבי ראש, חרדות, נדודי שינה, רעידות, דיכאון ועוד.

• לא מתאים לאנשים הסובלים מיתר לחץ דם בשל ריבוי כוסות הקפה בדיאטה.

• הגבלה קלורית של 1500 קלוריות ביום לא מתאימה לכולם ועלולה להיות דלה מידי עבור חלק גדול מהאוכלוסייה.

• התייבשות- קפה בכמות גדולה עלול להיות משתן. חשוב לזכור להקפיד גם על שתיה נאותה של מים ולא להתבסס רק על קפה.

• עבור אנשים הסובלים מבעיה בריאותית, יש צורך להתייעץ עם רופא לפני שמעלים את כמות הקפה היומית כמו שמומלץ בדיאטה.

• הדיאטה כרגע נוסתה רק בטווח הקצר (כמה שבועות) ואין עדויות לגבי השפעת בטווח הארוך.קצב ירידה במשקל

על סמך עדויות של אנשים שביצעו את הדיאטה, קצב הירידה מהיר. הדיאטה מומלצת לטווח זמן של 2-7 שבועות.


האם יכולה להפוך לאורח חיים לשנים?

מצד אחד הדיאטה מבוססת על מזונות בריאים וניסיון לבנות שגרת אכילה בריאה, אך מצד שני כמות הקפה המומלצת בדיאטה איננה מומלצת לאורך זמן. לכן, בגדול שמירה על תוכנית דיאטת הקפה לאורך זמן איננה מומלצת.דיאטת הקפה כוללת 1500 קלוריות ולפחות 3 קפה


685 צפיות0 תגובות
bottom of page