top of page

האם תה ירוק יכול לשפר סימפטומים של דיכאון?


דיכאון נחשב למחלת הנפש הנפוצה ביותר בעולם. כיום נעשה ניסיון רב למצוא דרכי טיפול להקל ומניעה של מצבי דיכאון בעזרה תזונתית ובמיוחד לבחון את שימוש בצמח מרפא ומזונות/משקאות שונים. הקשר בין תה ירוק לבין סימפטומים של דכאון נחקר בשנים האחרונות באדם ובחיות והממצאים מעידים על כך שכנראה יש לתה הירוק פוטנציאל מניעתי וטיפולי במקרים שונים של דכאון.

הכתבה התפרסמה לראשונה באתר MAKO בתאריך 5.12.22האם תה ירוק יכול להקל על הסמפטומים של דכאון


חוסן נפשי הוא אחד המדדים החשובים לשמירה על הבריאות הכללית ובמיוחד חשוב בהקשר ליכולת התפקוד במצבי סטרס ומציאות משתנה היוצרת לא פעם מצבי דחק שעלולים להציף/ליצור מצבי דכאון ומנלכוליה גם אם לא מוגדרים כ״דכאון קליני״. תה ירוק נחקר בשנים האחרונות בהקשר לשיפור מצבי דיכאון. ההתעניינות המדעית בקשר בין התה הירוק לבין סמפטומים של דכאון החלה כאשר מחקרים הראו כי נוגדי החמצון הנמצאים בתה הירוק ממשפחת ״הקלציטונים״ (Catechins) נמצאו כמעלים את רמת הורמונים נוירו-אדרנלין ודופמין, אשר מאמינים שיש להם תפקיד מרכזי במלחמה כנגד דכאון. בנוסף לכך, התיאנין וחומצות אמינו שנמצאות בתה הירוק נמצאו במחקרים קודמים כמורידות מצבי סטרס. יש לכך חשיבות רבה כיון שכיום ידוע כי מצבי סטרס הם גורם שלילי מובהק העלול לעורר מצבי דיכאון. בשל ממצאים אלו, יש חוקרים המייחסים כיום לתה ירוק תכונות רפואיות של הפחתת מצבי דכאון ואף מניעה של היווצרותם. כמובן שחושב לבחון השערות אלו בצורה מדעית על מנת לקבל אסמכתא לפוטנציאל השימוש בתה ירוק לטיפול ומניעה במצבי דכאון.מחקרים: תה ירוק וסימפטומים של דכאון

במאי 2022 התפרסם מחקר על ידי אוניברסיטת טוקיו, במגזין המדעי Journal of nutritional science and vitaminology. אשר בחן את הקשר בין שתית תה ירוק לבין סיכון לתסמיני דכאון. המחקר נערך בקרב בני אדם בצורה של סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים תצפיתיים. במחקר נכללו 8 מחקרים תצפיתיים (הרוב היה בקרב אוכלוסיית אסיה) ונבחן הקשר בין רמות שונות של שתית תה ירוק לבין תסמינים של דכאון. תוצאות המחקר הצביעו על כך שצריכת תה ירוק גבוהה היתה קשורה באופן הפוך לתסמיני דיכאון. כלומר, ככל שצריכת התה הירוק היומית היתה גובהה יותר, כך תדירות הדיווחים על סימפטומים של דכאון פחתו. מסקנת החוקרים במחקר היתה כי שתיה קבועה של 3 כוסות תה ירוק ביום הינה הכמות היומית המומלצת כדי להפחית את הסימפטומים של הדיכאון באוכלוסייה הרחבה.ביוני 2022 התפרסם מחקר במגזין המדעיNutrients אשר בחן את המנגנונים האפשריים המשפיעים על היווצרות דיכאון בתנאי מעבדה בעכברים. הנחת היסוד של החוקרים היתה כי חשיפה למצבי מתח רבים עלולה להוביל למצבים של דיכאון. החוקרים ניסו לבחון את השפעת צריכה של תה ירוק על תגובות ביולגיות לסטרס ודלקתיות במוח בקרב העכברים. החוקרים התמקדו ביחסים של 4 מרכיבים עיקריים הנמצאים בתה הירוק:

· קפאין (C)

· תיאנין (T)

· ארגנין(A)

· אפיגלוקטצ׳ין גלאט (Epigallocatechin gallate) (E)

החוקרים התמקדו במיוחד ביחס הכמותי שהיה בין קפאין+ אפיגלוקטצ׳ין גלאט, לעומת תאנין+ ארגנין (CE/TA ratio) וזאת בהקשר למנגנונים פיזיולוגים והופעת תסמינים של דכאון ביותרת הכליה ובמוח.

תוצאות המחקר הראו שהתנהגות דמוית דיכאון, היפרטרופיה של יותרת הכליה כתגובת סטרס אופיינית ודלקת מוח דוכאו בעכברים שניזונו ממרכיבי תה ירוק עם יחסי CE/TA של 2 עד 8. בנוסף, הביטוי של Npas4 (גורם שיעתוק חשוב במערכת העצבים) המופחת בגוף בעת מצבי חרדה ודיכאון, נשמרו באותה רמה כמו בקבוצת הביקורת בעכברים שצרכו תה ירוק עם יחס CE/TA של 4. כלומר, הרמות לא ירדו למרות החשיפה למצבי סטרס. בניסויים קליניים קודמים שנערכו בבני אדם, נמצא כי צריכת תה ירוק עם יחסי CE/TA של 3.9 ו-4.7 הפחיתה את הרגישות הסובייקטיבית דכאון. תוצאות אלו מצביעות על כך שצריכה יומית של תה ירוק עם יחס CE/TA של 4-5 מועילה לשיפור מצב הרוח המדוכא.


כמות מומלצת של 3 כוסות תה ירוק ביום לשיפור מצבי דיכאון

לסיכום

לאורך השנים הצטברו מחקרים רבים שהראו כי לתה הירוק יש תכונות רפואיות המורידות את הסיכון הבריאותי למחלות שכיחות כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת, סרטן ועוד. בשנים האחרונות נאספות עדויות כי השפעתו המיטיבה של התה הירוק קשורה גם להיבט הנפשי של דיכאון וחרדה. המחקרים האחרונים שהתפרסמו השנה מחזקים גישה זו הפותחת כיון טיפולי חדש באמצעות שתיה טבעית ואף מחדדת גישה מניעתית ולא רק טיפולית במצבי מתח וחרדה העלולים להוביל למצבי דכאון.

על סמך המחקרים, הכמות היומית המומלצת לשתיה של תה ירוק היא 3 כוסות ביום. חשוב לציין שכמות זו של 3 כוסות תה ירוק ביום נמצאה גם במחקרים אחרים, בלתי תלויים, בתחומי הבריאות (תפקוד המוח, סוכרת, לחץ דם, שבץ ועוד) ככמות היומית המומלצת.


בנימה אישית,

במיוחד עכשו, כאשר החורף בפתח, המלצה לשתית 3 כוסות תה ירוק ביום יכולה להשתלב נהדר בתפריט היומי ולספק הגנה פוטנציאלית מדיכאון החורף וממצבי רוח מנלכונים בכלל, בשילוב יתרונות בריאותיים רבים נוספים.69 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page