top of page

כמה ספורט צריך לעשות כדי לשרוף סופגניה?


חנוכה הוא אחד מהחגים היהודים הזכורים ביותר מבין חגי ישראל כ״הורס דיאטות״ עם המון מאכלים שנויים במחלוקת. חלק זוכרים אותו בחיוך של פה מלא ריבה ואבקת סוכר על השפתיים. אחרים נזכרים בו ברגשות מעורבים של אימה ואשמה כי "אוי, שוב הלכה הדיאטה". אז אם אתם נמנים עם אלה שחנוכה הוא בשבילם אסון, עצרו פה! זו הכתבה בשבילכם...


הכתבה פורסמה לראשונה באתר של שירותי בריאות כללית.

הכתבה הוכנה ביחד עם מאמן הכושר הבכיר אריק שרוןכמה זמן ספורט צריך לעשות כדי לשרוף סופגניה אחת?

"שמן עם כל דבר" - אין ברירה זו מצוות החג!

אכן, פח השמן הספיק לשמונה ימים וזה נס גדול, אבל השמן לא שימש לטיגון, אלא להארת המנורה. ומאז אנו תקועים עם השמן 8 ימים של מאכלים מטוגנים נוטפי שומן וקלוריות. האמת, המצב כיום חמור עוד יותר כי ברגע שמקפלים את הסכך של הסוכה בתשרי ומאפסנים אותה לשנה הבאה, כבר אז מופיעות הסופגניות בחניות ומודיעות לנו שהחנוכה מתקרב וזו מצווה לזלול סופגניה.


כיוון שכל החגים היהודים מסתובבים סביב נושא האוכל יחודי שמבדיל בין אחד לשני, השמן גויס לחג החנוכה. מגוון מוצרי המזון המטוגנים המשתלבים בחג רב מאד והוא מתחלק לפי העדות השונות והמוצאים (סופגניות, לביבות, ספינג', רקיקים, קרפלעך, לעטקס – ועוד ועוד). קצת מפליא שהצ'יפס עדיין לא גויס למטרה זו, אבל היי – עם קצת אמונה זו יכולה להיות הסיסמה הבאה של החג...


אז איך נעבור את החג בשלום? ספורט!

אוהבים סופגניות אבל לא רוצים לסיים את החג עם עוד 2-3 ק״ג עודפים בצמיגים של המותניים? אז פשוט אוכלים ומתאמנים, דואגים לקזז את הקלוריות עם קצת זיעה והרבה פעילות גופנית. חשוב לדעת שמספר הקלוריות שאנו שורפים בשעת פעילות מושפעת ממשקל גופנו. שני אנשים שיבצעו את אותה הפעילות באותה העצימות ובמשך אותו הזמן ישרפו מספר שונה של קלוריות אם משקל גופם שונה. כן כן, זהו יתרון הכוח הכובד! אז לא, זה לא אומר שמי שכבד גם יכול לאכול יותר וזה בטח ובטח לא תירוץ לאכול סופגניות ללא הפסקה. רק זריקת עידוד להתאמן, כדי לא לפגוע בגזרה.

איך נשרוף סופגניה סטנדרטית?

סופגניה סטנדרטית ממוצעת, עם סוכר וריבה אדומה, בלי תוספות נוספות, מכילה בממוצע 450 קלוריות. קחו בחשבון שכל ביס מכיל 70-80 קלוריות (כמו פרוסת לחם). אז איך נשרוף אותה? תלוי במשקל הגוף שלנו. בכל סוג פעילות נשרוף כמות שונה של קלויות בהתאם למשקל גופינו. ככל שאנו יותר כבדים, כך נשרוף יותר קלוריות ולכן חשוב להתייחס להבדלים בשרפת הקלוריות בין אנשים במשקלים שונים. דרך אגב, זה שאתם שוקלים יותר ושורפים יותר קלוריות בספורט, לא אומר שזה נותן לכם לגיטימציה לאוכל בלי הגבלה...

אבל בוא נחזור לשרפת הקלוריות של הסופגניה.


במשקל גוף של 50-60 קילוגרם:


1. בהליכה איטית (בקצב של 3.2 קילומטרים בשעה) – 2 שעות+ 15 דקות!


2. בשחיית חזה - 50 דקות.


3. בטניס – 1.5 שעות


במשקל גוף של 70-80 קילוגרם:


1. בהליכה מהירה (בקצב של 6.4 קילומטרים בשעה) – 1 שעה.


2. בכדורגל- 45 דקות


3. בטניס שולחן – 1 שעה.ואם אתם שונאים ספורט?


לא בא לכם לעשות ספורט? סבבה, תישארו בבית ותנקו. אפשר גם כאן לשרוף קלוריות:במשקל גוף של 50-60 קילוגרם:


1. בשטיפת ריצפה – 2 שעות (מה יש, לפחות הבית יהיה נקי...)


2. בהכנת אוכל למשפחה – 2.5 שעות (אבל בלי לטעום!).במשקל גוף של 70-80 קילוגרם:


1. בכיסוח הדשא- 1 שעה+ 45 דקות


2. בצביעת הבית – 1.5 שעות


אפשר לאכול סופגניה אבל לזכור לשרוף אותה בעזרת ספורט

ומה קורה מחליטים להתפנק עם "הסופגניה המשודרגת"?!

בחנוכה מתחרות הקונדיטוריות על השילוב המעניין ביותר מבחינת מילוי וציפוי הסופגניות. המגוון רב וכל שנה המבחר רק עולה. מכיוון שמגוון הסופגניות כה גדול (שוקולד, ריבת חלב, קרם תות, וודקה, רום, ועוד ועוד ועוד ועוד....) המחיר הקלורי עולה עד 550-600 קלוריות ליחידה!


שריפת קלוריות לסופגניה משודרגת (ועשירה בקלוריות):


במשקל גוף של 50-60 קילוגרם:


1. ברכיבת אופניים (במהירות של 15 קילומטרים בשעה) – 1.5 שעות


2. באירובי מתחילים – 1 שעה+ 45 דקותבמשקל גוף של 70-80 קילוגרם:


1. בסקווש - 45 דקות.


2. בריצה (5 דקות לקילומטר) - 40 דקות.ואם שונאים ספורט?


לא בא לכם לעשות ספורט? סבבה, תישארו בבית ותנקו. אפשר גם כאן לשרוף קלוריות:


במשקל גוף של 50-60 קילוגרם:


1. בניקוי חלונות – 2.5 שעות (זה אומנם הג'וב של פסח, אבל תנו קצת כבוד לתריסים הגדולים...)


2. באיבוק - לפחות 3 שעות (זמן טוב להגיע למקומות חדשים בבית, בעיקר כאלה שנמצאים במקומות גבוהים או כאלה שמסתתרים מאחורי דברים כבדים).


במשקל גוף של 70-80 קילוגרם:


1. בעבודות גינון – 2.5 שעות


2. בעבודה משרדית קלה – 3 שעותלסיכום,

האמת שלא נורא לאכול סופגניה אחת בחג (אפילו 2 אם זה לא באותו היום) גם אם אנחנו בדיאטה. אפשר לבחור את זו שאנחנו הכי אוהבים או הכי רוצים לטעום - וליהנות מכל רגע וביס. אפשר גם לבחור שני חצאים של סופגניות שונות על מנת להצליח ליהנות מעוד טעמים. עדיף לאכול בצורה מתוכננת ולא להימנע לגמרי, כי אחרת נמצא את עצמנו מלאים ברחמים עצמיים שהפסדנו את הנאות החג, או שנתנפל על כל הערמה ברגע של חולשה.

ולא לשכוח ספורט!


שיהיה חג חנוכה שמח, טעים ובריא!412 צפיות0 תגובות

Commenti


bottom of page