top of page

סיפור מעורר השראה: לרדת 80 ק״ג ב-9 שנים!

עודכן: 17 באוק׳ 2021


ראיון עם רון זלדמן


אני רוצה לשתף אתכם בסיפור אישי מדהים מהקליניקה, שהוא בהחלט יוצא דופן ולא מובן מעליו. שינוי שגם לי לא יצא לראות לעיתים קרובות ב-20 השנה בהן אני במקצוע התזונה. אני חושבת שיש בסיפור הזה המון כוחות, השראה והוכחה שהכוח בידיים שלנו אם נחליט לקחת אחריות על הגוף. ועוד תובנה חשובה: ״הסבלנות חשובה מאין כמוה!״ לא תמיד הגוף משתף פעולה בקצב שבו אנו רוצים, אבל זה לא אומר שזה לא יקרה אם נהיה סבלניים!לרדת 80 ק״ג זה להיות אדם חדש

את רון הכרתי ב-2011, כאשר הגיע אלי לקליניקה ״מדיקס״ בתל אביב בהמלצה של דוד שלו כדי לרדת במשקל. רון היה אז בן 28 עם חיוך רחב, עיניים קורנות ומעל-170 ק״ג שעטפו את גופו מכל עבר. הוא היה אדם מאד חיובי אבל אפילו אני הרגשתי קצת לא נוח כאשר התקשה להידחק לתוך הכיסאות בקליניקה במשקלו הגבוה.


התחלנו לעבוד ביחד; בנינו תפריט אישי שתאים לירידה במשקל ומותאם לדברים שהוא אוהב לאכול, הגדרנו מטרות של פעילות גופנית 5 פעמים בשבוע (שילוב של אימוני כוח והליכות בחוץ) וניסנו להבין איך כל זה משתלב עם סדר היום העמוס שלו. במשך שנה שלמה נפגשנו כל שבועיים וראינו ביחד איך הקילוגרמים נושרים ממנו. הוא הציב לעצמו מטרה, לרדת 40 ק״ג תוך שנה! ואכן, הצלחנו להגיע לידע זה ביחד.


לאחר השנה הראשונה וההצלחה הגדולה, קצב הירידה התחיל לדשדש. זה כבר לא היה גרף ירידה מובהק כל חודש ולפעמים היו עצירות ואף כמה עליות במשקל, אבל לא ויתרנו והמשכנו לעבוד ביחד והגענו לירידה של סה״כ 50 ק״ג!.


ב-2013 דרכנו נפרדו כאשר טסתי עם משפחתי לרילוקשיין בארה״ב ורון המשיך את תהליך הדיאטה אצל דיאטניות אחרות במדיקס עליהן המלצתי. הקשר עם רון נותק לאחר שעברתי לארה״ב אך אני מודה שיצא לי לחושב עליו ולתהות מה קרה איתו לאורך השנים. האם הצליח בתהליך והגיע ליעד המשקל שרצה או ויתר ועלה חזרה?


ואז, אני מקבלת הודעה בפייסבוק מבחור בשם רון זלדמן שלא נראה בכלל כמו שאני זוכרת אותו. אני בודקת היטב בתמונות בדף האישי לוודא שזה באמת אותו רון שאני מכירה ונדהמת לגלות את השינוי! הבחור ירד 80 ק״ג במהלך 9 שנים. לא להאמין!!!


הייתי חייבת להרים טלפון ולשמוע ממנו את הסיפור המדהים של התהליך הירידה שעבר מאז התחלנו לעבוד ביחד. גם עבורי זה סיפור יוצא דופן של התמדה ושינוי שאני לא רואה רבים כאלו. לכן בקשתי את רשותו של רון לראיין אותו ולשתף גם אתכם בכמה שאלות שמאד סקרנו אותי. רון הסכים בשמחה ואני חייבת לומר שהוא מקור השראה אישי ומקצועי עבורי.ראיון עם רון זלדמן:

1. איך קבלת את ההחלטה להתחיל לרדת במשקל? האם היה אירוע מסוים או שזה היה תהליך פנימי של קבלת ההחלטה?

את ההחלטה לרדת במשקל קיבלתי בגיל 28 כאשר הגעתי למשקל גבוה מאד (177.5 ק״ג). לא היה לי אירוע מסוים שבעקבותיו החלטתי להתחיל בדיאטה, אלא רצף אל אירועים וחוויות אישיות ובין-אישיות שגרמו לי תחושה מאד קשה ומבוכה גדולה.

למשל,

· משפחה וחברים קרובים שהתחילו לדבר איתי על חששות מהמצב הבריאותי שלי.

· הצורך ללכת במיוחד לתופרת להגדלת חולצה לאירוע כי היא לא נסגרה עלי.

· התיישבתי על כיסא פלסטיק באירוע חברתי והרגל שלו נשברה...

· בנסיעות משותפות באוטו, הציעו לי לשבת מקדימה והבנתי שאם אנסה לשבת מאחורה אולי לא אצליח להיכנס/לצאת ובכל מקרה לאנשים אחרים לא יהיה מקום שלבת באוטו...


לאורך שנים רבות סבלתי מעודף משקל אשר לא אהבתי אבל גם לא הפריע לי עד כדי כך. בשנים האחרונות לפני שיא המשקל חוויות אלו הציבו לי מראה. התחלתי לחשוב על זה ברצינות ולנסות להבין למה אני נמצא בסיטואציה הזו ולאן אני לוקח את זה מכאן?

אני חשוב שהגעתי להחלטה לעשות שינוי במשקל בשלב מאד בשל עם עצמי. הבנתי שזה הולך לצרוך ממני תעצומות נפש גדולות, אבל גם הבנתי באותו שלב שזו ההחלטה הנכונה והכרחית עבורי.


2. מה היו הדברים שהיה הכי קשה לך לוותר/לשנות כדי להצליח לרדת במשקל? אצלי האתגר הגדול היה כמויות האוכל, זה לא שהייתי אוכל הרבה מתוקים, חטיפים או אוכל קנוי. אלא בעיקר הכמויות היו גדולות. הפחד הגדול שאיתו התחלתי את התהליך והוא גם ליווה אותי עד לפני שנה בערך הוא הפחד של איך אני יכול לאכול "רק" את התפריט ולא להיות רעב ?וגם היה חשש שעוד רגע אני לא אצליח להחזיק את התפריט הנכון וזה יכול להתדרדר לי. הבנתי ובניתי עם עצמי תיאום ציפיות שזה תהליך ארוך ושכל שלב אני משנה עוד משהו, אפילו אם זה משהו ממש קטן. תמיד מתמקד ברגע הזה ואיך אני ממשיך לשלב הבא.

רון זלדמן בתקופה ששקל מעל 150 ק״ג

3. מה היו 5 הדברים שהכי עזרו לך בתהליך הירידה כדי להצליח ולא להישבר?

1. החלטה פנימית - להבין מה מקור הרצון לשינוי, מה המניעים שלי? ניסיתי להבין האם אני מתמודד עם הפחדים האישים שלי או בורח מהם.

2. הבנה וקבלה של "זה לא דיאטה, אלא שינוי אורח חיים"- זה משפט שיעל הדיאטנית לא הפסיקה לומר לי בשנתיים הראשונות ועד היום. ככה אני בונה את התפריט ואת אורח החיים החדש שלי ומתאים אותו לאיפה שאני נמצא כיום.

3. ליווי מקצועי – במשך שנים קרובי משפחה ניסו לשכנע אותי ללכת לאיש/ת מקצוע ולנסות דיאטה כזו או אחרת. לקח לי זמן רב להבין עם עצמי שלקבל ליווי מקצועי זה לא אומר שאני לא עושה את התהליך בעצמי, אלא שאני מקבל הכוונה נכונה לדברים שהם לא תחום המקצוע שלי. בתהליך ליוו אותי כמה אנשי מקצוע אשר מכל אחד למדתי ולקחתי דברים שונים ובסוף בניתי את הדרך שמתאימה לי. אני מודה להם על כל רגע והעזרה שהם נתנו לי.

4. התמדה ואמונה - החלטתי שלא משנה מה אני לא נשבר, ייקח זמן (ולקח...). יהיו עליות, יהיו משברים, אני יכול להצליח לעשות את זה. כל הזמן בניתי עם עצמי תוכנית עבודה והיה לי ברור מה היעד הבא שאני צריך להגיע אליו וכמובן מה המטרה הגדולה מבחינתי.

5. ללמוד להכיר את הגוף שלך ולסמוך על עצמך- יש הרבה דיאטות, תפיסות ורוח התקופה לגבי מה בריא, מה נכון ואיך אפשר להוריד במשקל. למדתי עם השנים קודם כל להכיר את הגוף שלי יותר, מהי תחושת רעב? מהי תחושת שובע ? מה נותן לי אנרגיות ומה לא עושה לי טוב בתחושה או במשקל. ניסיתי לקרוא וללמוד מאנשים על דברים שונים וללמוד מה נכון עבורי ואיך אני מאזן את זה באורח חיים החדש ועם הזמן עושה ניסוי וטעיה עד שמצליח להגיע לאיזון נכון.


4. תהליך הירידה היה ארוך (9 שנים) אבל האם לכל אורכו היית בדיאטה או שהיו תקופות שויתרת וחזרת? איך מגייסים כוחות לתהליך שלוקח כל כך הרבה זמן?

את תשע השנים האחרונות אני יכול לחלק לשלוש תקופות: הראשונה הייתי סדר גודל של 4 שנים. אשר בהן הייתי בתהליך משמעותי מאד, החל מליווי מקצועי במכון מדיקס ושרובן יעל דרור הדיאטנית מלווה אותי. התחלתי לעשות הליכות חדר כושר בשנים אלו הורדתי 50 קילו!!! והגעתי לשיא מבחינתי שלא הייתי בו שנים רבות.

התקופה השנייה התחילה הסטטוס קוו של בערך שנה שהצלחתי לשמור על הירידה הגדולה אבל גם לא ירדתי עוד. הרגשתי אז שמשהו באנרגיות היה נמוך יותר. הפסקתי ללכת למפגשי המעקב במדיקס, ועם הזמן התחלתי חזרה לעלות במשקל - בתקופה זה עלתי חזרה 14 קילו והיא נמשכה בערך שנתיים וחצי.

התקופה השלישית התחילה לפני שנתיים וחצי, כאשר הבנתי עם עצמי שעשיתי משהו גדול אבל אני לא שלם ורוצה להגיע למקום אחר מאיפה שאני נמצא. התחלתי לעשות כושר 3 פעמים בשבוע, מצאתי מאמנת כושר מעולה אשר מלווה אותי מאז באימון שבועי.

גיוס הכוחות אצלי חוזר תמיד לאותה נקודה משמעותית – שאני קודם כל חייב להתמודד עם עצמי ולהבין איזה אדם אני רוצה להיות. כמובן להבין איך אני מתמודד עם משהו שמאתגר אותי והוא לא קל להשגה.


5. איך הגיבו הסובבים אותך לשינוי הגדול במשקל? אנשים מאד מפרגנים, אנשים מאד מעריכים את התהליך הארוך ובעיקר שזה שינוי אורח חיים ולא דיאטה קשוחה. התגובות מתחלקות בין אנשים שפגשו אותי בצורה רציפה לאורך השנים ולאנשים שלא רואים אותי תקופות ארוכות. אנשים שלא ראו אותי הרבה זמן הם בשוק גדול כאשר פוגשים אותי ועד מצב שחלק מהם לא זיהו אותי בהתחלה!


השינוי במשקל הוא מתנה גדולה עבור כל המשפחה


6. מה הם הטיפים שלך למי שרוצה להתחיל תהליך ירידה במשקל ולא הצליח עד עכשו? קודם כל מוזר לי בכלל לנסות לענות על שאלה כזו, לא חשבתי או שמתי את עצמי כמישהו שיכול להמליץ למישהו אחר על דיאטה או אורח חיים בריא.

שלושה טיפים שלי עזרו

1. הבנה כי תזונה היא הדבר המרכזי ביותר והיא המפתח לכל. הספורט עוזר ומקדם אבל המרכז זו התזונה.

2. החלטה אמיתית - להבין מה הסיבה שבגללה יש עודף משקל, ואיך זה בא לידי ביטוי באורח החיים כיום. להבין האם זה באמת מפריע או שלא נעים אבל לא נורא עבורך. אם זה מפריע לך, אז תשנה באמת את אורח החיים!

3. להאמין בעצמך ולהבין כי זה תהליך עמוק ומשמעותי "זה לא דיאטה, אלא שינוי אורח חיים". לדעת מתי זה בסדר לאכול משהו "לא בריא" או לחגוג עם חברים ועם זאת לזכור מה היעד הבא והמטרה ואז לחזור לעבוד לפי תוכנית העבודה בכדי להשיג את היעד הבא ולהגשים את החלומות שלך.

537 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 Comment


שאפו גדול לך יעל.שנה

Like
bottom of page