top of page

עצלנות- האויב מספר אחת של הצלחת הדיאטה


התחלת הדיאטה מלווה בדרך כלל במוטיבציה רבה והשקעה לא מבוטלת של זמן ותכנון אכילה מוקפדת לפי תפריט ידוע מראש. הבעיה מתחילה כאשר אנו מתעצלים לבצע את ההכנות הדרושות לשמירה על התפריט. מדוע העצלות פוגעת לנו בדיאטה? מה הם המאכלים שדורשים טיפה יותר מאמץ כדי ליצור דיאטה מוצלחת לאורך זמן?


אל תתעצלו לחתוך ירקות- סלטים ותבשילי ירקות

מה הם המקומות המרכזיים בהם העצלנות תגרום לנו לסטות מהדיאטה?


לחתוך סלט

סלט נחשב למאכל המסמל יותר מכל את הדיאטה. הרבה ירקות, הרבה סיבים תזונתיים, מעט קלוריות ונפח גדול שממלא את הקיבה. הבעיה היא שנדרשות כמה דקות לחתוך את הסלט וכאן רבים נופלים. כל מי שחתך פעם סלט יודע שבפועל זו לא פעולה הלוקחת הרבה זמן, אך לפני שמתחילים זה נראה לנו משימה מורכבת: לשטוף את הירקות, לקלף את המלפפון, להוציא קרש חיתוך ולחתוך כל ירק בנפרד. זה לוקח רק כמה דקות אך רבים מוותרים כבר בשלב הרעיון. נכון, אפשר גם לקנות סלט מוכן, או את מרבית הירקות חתוכים מראש, אבל עדין מכשול העצלות פוגע לנו בסיכויים לאכול סלט ולהצליח בדיאטה.

להכין כריכים

אנשים רבים יוצאים מוקדם בבוקר מהבית וחוזרים רק לאחר שהשמש שוקעת. יום ארוך מחוץ לבית הוא מכשול ידוע להצלחת הדיאטה. לא משנה אם יוצאים לעבודה או ללימודים, הכנת כריכים בבוקר, כאלו שיחזיקו אותנו לאורך היום, פיתרון נכון ומתאים מאד לדיאטה (אפשר כמובן עם לחם קל). הבעיה היא כשצריך להכין בבוקר את הכריך. מה עושים? קמים 5 דקות מוקדם יותר. זהו הזמן הדרוש להכנת כריכים לכל היום. כריכים שימנעו מכם לנשנש שטויות ולשבור את הדיאטה.

להפשיר אוכל בזמן

אחת הבעיות בהכנת הכריכים היא לזכור להוציא את הלחם הקל הפרוס מהמקפיא ולהפשיר אותו לפני הכנת הכריכים. עשו לעצמכם תזכורת בטלפון ערב קודם להוציא מהמקפיא את פרוסות הלחם הקל הדרושות לכם ליום המחרת. שימו אותן במקרר או הפשירו אותן במיקרו. במידה ובכל זאת שכחתם לעשות זאת מראש. אל תתנו לעצלנות למנוע מבעדכם להכין מזון לאורך היום, רק בגלל שצריך זמן הפשרה מראש. המלצה זו נכונה גם לגבי חזה העוף הקפוא, הירק הקפוא ושאר המזונות שמתאימים לדיאטה ודורשים זמן הפשרה מראש.

להשרות קטניות

קטניות הן מזון בריא שיכול להשתלב נהדר בכל דיאטה וחשובות במיוחד בדיאטה של צמחונים כחלבון איכותי ביחד עם דגן. הקטניות כוללות עדשים, שעועית, פולי סויה, גרגירי חומוס, פול ועוד. הבעיה המרכזית בהכנת קטניות היא הצורך להשרות אותן במים לפחות 12 שעות מראש. אם נתעצל להשרות, לא נוכל להנות מתבשילים עשירים התורמים לבריאות ולהצלחת הדיאטה. הטריק שלי הוא להשרות מראש את כל כמות הקטניות הנמצאת בשקית. לחלק למנות קטנות לאחר ההשריה ולהקפיא עד לשימוש הבא. כך יש לי מנות מוכנות של קטניות מושרות לכל בישול ספונטני שאני חפצה. למי שרוצה לשדרג עוד יותר, אפשר לאחר ההשריה לבשל את הקטניות ורק לאחר שהן מוכנות, להקפיא אותן במנות קטנות.

לשים נשנושים בריאים בתיק מראש לפני שיוצאים מהבית

זו הסיבה הכי טיפשית לקלקל בגללה את הדיאטה. לזכור להכניס לתיק נשנושים בריאים ומשביעים לפני שיוצאים מהבית. זו עצלות שאין לסלוח עליה. כל כך הרבה אנשים יודעים שיש להם בבית את כל הנשנושים שיעזרו להם להצליח לעבור בשלום יום ארוך מחוץ לבית, ועדין מתעצלים, לפני היציאה, לשים אותם בתיק. מה למשל? חטיפי אנרגיה דלי קלוריות, פירות יבשים, פירות טריים, פריכיות אורז (יש גם קטנות במגוון טעמים), אריזות אישיות של טוסטעים או בייגלה אישי. בקיצור, אם לא נתעצל יהיה לנו תמיד פתרון בתיק למצבי רעב לאורך היום.

ללכת לקניות כשחסר מזון מתאים לדיאטה

פתחתם את המקרר ונגמרו הירקות או/ו הפירות, הלחם הקל גם הוא נגמר ואזלו חטיפי האנרגיה דלי הקלוריות ואף מעדני הדיאט. מה עושים? הפיתרון הנכון הוא לא להתעצל ולצאת לקניות כדי למלא את המקרר במה שחסר. בפועל אנו מתעצלים ומחפשים מאכלים אחרים. ברוב המקרים אנו עלולים לבחור בפתרונות אכילה עם הרבה יותר קלוריות. זכרו שגם היציאה עצמה לקניות יכולה לספק לנו שרפת קלוריות, במיוחד אם מבצעים את הקניות בסופרים הגדולים הדורשים הליכה רבה בין מדף למדף. כמובן שחשוב להכין מראש רשימת קניות של המזונות הדיאטטיים אותם אנו רוצים לקנות (לא להתעצל להכין את הרשימה!) כדי שלא נקנה בפועל שוקולדים ושאר פיתויים.

מילה לסיכום

העצלנות עלולה להרוס לנו את הדיאטה למרות המוטיבציה הרבה לרדת במשקל. בדקו איפה נקודות הבעייתיות בהן אתם נופלים (מתעצלים) ותכננו מראש. אין קיצורי דרך בדיאטה, אך יש הרבה מקום ליצירתיות כדי שהעצלנות לא תפגע לנו שוב בסיכויי ההצלחה.

70 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page