top of page

לרדת במשקל עם דיאטת דוקאן Dukan Diet


כאשר מתפרסם דירוג שנתי של הדיאטות הטובות ביותר, כמובן מיד בודקים מי ממוקם ב-3 המקומות והראשונים. אבל האם שאלתם פעם את עצמכם מי ממוקם במקום האחרון? איזו דיאטה קבלה את הציון הנמוך ביותר מחבר השופטים ומדוע? בכתבה הנוכחית אבחן לעומק את דיאטת דוקאן (Dukan diet) שקבלה את הדירוג הנמוך ביום מבין 41 דיאטות ודורגה במקום האחרון בקטגורית "הדיאטה הטובה בעולם". זו כנראה הדיאטה הכי פחות מומלצת וחשוב לקורא ולהבין מה היו הסיבות לדירוג הנמוך.

הכתבה התפרסמה לראשונה באתר YNET בתאריך 27.6.19לאכול חלבון בלי הגבלה ולרדת במשקל

מאיפה הכל התחיל?

הדיאטה נקראת על שם הרופא הצרפתי פייר דוקאן Pierre Dukan שפיתוח את עקרונות הדיאטה. היא מתבססת על ההנחה שספירת קלוריות איננה הפתרון לירידה במשקל, החלבון כן! הגישה של הדיאטה מדברת על הצורך להפחית בכמות הפחמימות שאוכלים בתזונה על מנת לחייב את הגוף לנצל מקורות אנרגיה חלופים במקום הגלוקוז. כלומר, לחייב את הגוף להשתמש במאגרי השומן. הדיאטה גורסת כי בשבוע הראשון אפשר לרדת 4.5 ק"ג (10 פאונד) ולהמשיך לרדת בשבועות לאחר מכן כ-1-2 ק"ג בשבוע, עד אשר מגיעים למשקל היעד. בשנת 2014 נשלל רישיונו של ד"ר דוקאן בצרפת כיון שניסה לקדם את הדיאטה שלו בצורה מסחרית.עקרונות הדיאטה

כללי האכילה של הדיאטה מאד מחמירים. הם כוללים הנחיות מדויקות מה מותר ומה אסור. גם חריגה קלה ביותר מן הכללים הללו תחשב כ"הריסת" התהליך כולו.

הדיאטה בנויה מ-4 שלבים.

• שלב ראשון Attack phase- אכול חלבונים כפי יכולתך

מה אפשר לאכול?

בשר בקר רזה, עגל, בשר חזיר, עוף, הודו, איברים פנימיים כולל כבד ולשון. בנוסף אפשר דגים, צדפות, ביצים, חלבון המופק מירקות כמו טופו וסייטן, חלב ללא שומן, משקאות ללא קלוריות (אפשר משקאות דיאט תוססים), יש להוסיף כף וחצי של סובין שיבולת שועל לתפריט מדי יום. אפשר לשלב תבלינים ועשבי תיבול.


• שלב שני Cruise- אפשר לשלב ירקות ספציפיים בימים מסוימים (הכל מאד מוגדר ומדויק).

מה אפשר לאכול?

אפשר לאכול ירקות כמה שרוצים, אך חייבים לבחור ירקות לא עמילניים. למשל, אפשר לאכול מלפפונים, פטריות, קישואים, פלפלים וסלט ירקות. יש צורך להוסיף לתפריט כל יום 2 כפות של סובין שיבולת שועל. ההנחה של דוקאן היא לשלב את הירקות לסרוגין. כלומר, יום אחד רק חלבון וביום הבא אפשר לשלב ירקות ללא הגבלה. יש להמשיך בתוכנית זו עד אשר מגיעים למשק היעד.


• שלב שלישי Consolidation- כאשר מגיעים למשקל היעד מתחיל "שלב מעבר" הדרגתי בו אפשר להתחיל לשלב בהדרגה עוד מזונות כמו גבינות ולחם. משך שלב זה אמור להיות בהתאם למשקל שירדת בתהליך. עבור כל חצי ק"ג שירדת בדיאטה (פאונד), יש לקיים 5 ימים של שלב המעבר. מכאן, שאם ירדת 5 ק"ג במסגרת הדיאטה, עליך לשמור על "שלב המעבר" במשך 50 ימים. זאת על מנת להבטיח שהמשקל לא יעלה חזרה. ככל שכמות המשקל שירד גדולה יותר, כך צריך יותר זמן להימצא בתוך שלב זה.

מה אפשר לאכול?

חלבונים- אכל כפי יכולתך

ירקות- ירק ירקות לא עמילנים

פרי- מנה אחת ביום

לחם- 2 פרוסות לחם מחיטה מלאה

גבינה- כמות של 45 גרם ביום

סובין שיבולת שועל- 2 כפות ביום

בכל שבוע, אפשר גם לשלב 2 מנות מהמזונות הבאים: פינוקי חלבון (רגל של כבש), "ארוחת חגיגה" בהן אפשר לאכול כל מה שרוצים כל עוד לא מתפרעים עם הכמויות ולא עושים אותן אחת אחרי השנייה. בנוסף, חייב להיות יום אחד בשבוע שבו חוזרים לאכילה של חלבון בלבד.


• שלב רביעי Permanent Stabilization- שילוב של עוד מזונות לתפריט כדי לחזור לאכילה יותר מגוונת. עם זאת, יש כמה כללים מאד מדויקים שחייבים לשמור עליהם בעת גיוון התפריט בשלב האחרון ולא מדובר בחזרה לאכילה רגילה.

מה אפשר לאכול?

6 ימים בשבוע אפשר לאכול כל מה שרוצים, עם המלצה לזכור את העקרונות האכילה מומלצים שהיו בשלבים הקודמים. יום אחד בשבוע חייב להיות חלבון בלבד. חובה לשלב 3 כפות של סובין שיבולת שועל פעם ביום.מחקרים

אין עדויות מחקריות שבחנות את דיאטת דוקאן, ולכן אין אפשרות להעריך את תוצאותיה ובטיחותה הבריאותית לאורך זמן. סקר אונליין שנערך בשנת 2010 בקרב 1,525 אנשים, דיווח כי אנשים ירדו 7-4.5 ק"ג בממוצע בשני השלבים הראשונים.


יתרונות

  • אפשר לאכול ללא הגבלה

  • תחושת שובע ומלאות מהאפשרות לאכול כמויות גדולות


חסרונות

  • יש הרבה חוקים והגבלות

  • עלול ליצור בעיה באיזון התזונתי כאשר יש צורך להמינע מכל כך הרבה מזונות למשך תקופות ארוכות (שלב ראשון ושני של הדיאטה).

  • מקשה ולא קל לצאת אכילה בחוץ או/ו להשתתף באירועים חברתיים


תפריט לדוגמה של דיאטת דוקאן


קצב ירידה במשקל

על סמך עדויות של אנשים, ירידה מהירה בעיקר בהתחלה. כאמור, אין מחקרים קליניים ועדויות מתועדות על קצב הירידה.


האם יכולה להפוך לאורח חיים לשנים?

השלב הרביעי אמור להיות בניה של אורח חיים שישמר לאחר הדיאטה. אם זאת, לא בהכרח פשוט לשמור גם עליו.1,325 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page