top of page

האם משקאות איזוטוניים מפוצצים בסוכר?!

את השאלה הזו שמעתי כבר מכמה אנשים שעוסקים בספורט סבולת (אופנים/ריצה/טריאתלון) בתקופה האחרונה. שמעתי אותה עם הרבה חשש בקולם להשתמש ב״מיץ״ שמכיל סוכר שאולי הוא לא טוב לגוף שלהם. השאלות האלו הביאו אותי לכתוב כתבה זו כדי להסביר מה הוא בדיוק משקה איזוטוני ואיך ומתי הוא חיוני לפעילות הגופנית אם בכלל.

הכתבה התפרסמה לראשונה באתר שוונג בתאריך 27.6.24


האם משקאות ספורט מפוצצים בסוכר?

 מה הוא משקה איזוטוני?

משקה איזוטוני פותח כדי לספק לגוף תמיכת אנרגיה (סוכר זמין) הכי מהר שאפשר תוך כדי הפעילות הגופנית. הכוונה במילה ״איזוטוני״ היא שריכוז הסוכר במשקה דומה לריכוז בדם ולכן המעבר של הסוכר ממערכת העיכול לדם מהיר וכך גם הסיכויים של הסוכר להגיע מהר לשריר תוך כדי הפעילות הגופנית.

 

למה חשוב שזה יהיה ״איזוטוני״?

בזמן אימון גופני ממושך/מאומץ מערכת העיכול איננה עובדת בצורה יעילה. תהליך הספיגה של אבות המזון עלול להיות איטי ולפגוע באספקת האנרגיה לשרירים. הפיתוח של המשקה האיזוטוני הוכח במחקרים כמסוגל להביא את הספיגה של הסוכר בצורה המהירה ביותר לשרירים למרות הירידה בעובדת מערכת העיכול.

 

מה ריכוז הסוכר במשקה האיזוטוני?

ריכוז הסוכר שנמצא שעובר בצורה המהירה ביותר לדם בזמן פעילות גופנית הוא 6-8%. לשם השוואה, במשקל מיץ רגיל יש 11-15% סוכר. ריכוז זה גבוה יותר מהריכוז הטבעי של הגלוקוז בדם ולכן המעבר של הסוכר מהמעי לדם יהיה יחסית איטי. ריכוז הסוכר במשקה איזוטוני הוא כחצי ואף פחות ממיץ רגיל ולכן נספג ביעילות גבוהה יותר.

 

האם הסוכר במשקה האיזוטוני הוא כמו הסוכר הלבן הרגיל?

לא בהכרח!

חלק מהמחקר בתחום ספיגת האנרגיה בזמן פעילות גופנית מתמקד באיזה סוגי סוכרים עוברים הכי מהר מהמעי לדם ואיך אפשר אף למקסם את הספיגה דרך מנגנונים שונים במעי. סוג הסוכרים בהם משתמשים הם ״חד סוכרים״ ויש מספר סוגים: גלוקוז, פרוקוטז, מלטודקסטרין ועוד. כל חברה שמייצרת משקה איזוטוני מנסה למצא את השילוב הטוב ביותר שיאפשר ספיגה אופטימלית לשרירים ולכן יש הבדלים בין חברות שונות המתבססים על שילובים שונים של סוגי הסוכרים במשקאות האיזוטונים.

 

אם אין הרבה סוכר, מדוע זה כל כך מתוק?

למרות הריכוז היחסית נמוך של הסוכר במשקה האיזוטוני בהשוואה למיץ רגיל, החברות שמייצרות אותו רוצות לתת טעם של ״מיץ רגיל״ ולכן מוסיפות טעמים ומתיקות בדרכים אחרות שלא באמצעות סוכר. לדעתי במקרים רבים המתיקות והטעם אף חזקים מידי, דבר שעלול אף להקשות על שתיה של המשקה האיזוטוני תוך כדי פעילות מאומצת. יש כיום גם סוגי משקאות שניתן לשתות עם טעם יותר עדין ופחות מתוק אבל באמת כדאי שמשהו ירים את הכפפה ויתחיל ליצור משקאות איזוטוניים הרבה יותר עדינים מבחינת רמת המתיקות או אפילו ניוטראליים מבחינת הטעם. שמעתי אפילו על חברה שרצתה ליצור משקה איזוטוני בטעמים ״חמוצים״ אבל פחדה שלא יהיה לזה שוק מספיק גדול של קונים...מה יש במשקה איזוטוני שעוזר לפעילות הגוף בספורט?

אם מתוק לי מידי, אפשר להכין את המשקה האיזוטוני מהול?

האמת שלא מומלץ לשנות את המינון שהחברה ממליצה להכנת המשקה מאבקה. כאמור, המינון של המשקה האיזוטוני המוכן מיועד לתת ריכוז מאד מדויק של סוכר במשקה. ריכוז זה מיועד לאפשר ספיגה יעילה ומהירה של הסוכר מהמעי לדם ומשם להיכנס לשרירים. אם אתם מוהלים ביותר מים או שמים פחות אבקה, הריכוז של הסוכר יורד ועלולה להיות פגיעה במהירות הספיגה שלו בגוף.

 

איך מחשבים את המשקה האיזוטוני עם מקורות נוספים של אנרגיה בזמן אימון?

במשקה איזוטוני יש בממוצע 30 קלוריות ל- 100 מ״ל. בזמן אימון ארוך ההמלצה היא להגיע לכמות של 100-250 קלוריות לשעה (תלוי במשקל הגוף ועומס הפעילות). את הקלוריות שמקבלים מהמשקה האיזוטוני צריך לחשב כחלק מהאנרגיה בזמן שעת הפעילות. למשל, אם אתם שותים חצי ליטר משקה איזוטוני בשעה, זה מספק לכם כ- 150 קלוריות/שעה. אם אתם משלבים גם ג׳לים, סוכריות-ג׳ל ספורט, אוכל מוצק (רבעים של פיתה, חטיפי אנרגיה, תמרים ועוד), כדאי שבדקו כמה קלוריות הם מספקים וכך תוכלו לתכנן את השילוב הנכון בין כל המרכיבים של התזונה שמכילים קלוריות בזמן פעילות.

 

לסיכום

למרות שהמשקאות האיזוטוניים בעלי מתיקות גבוהה, הם אינם ״מפוצצים״ בסוכר!

ריכוז הסוכר נמוך בחצי בממוצע מהריכוז שיש במיץ רגיל. עם זאת, בשל תוספות טעם וממתיקים אחרים שהחברות מוסיפות הטעם בפועל עלול להיות מאד מתוק. לכן, חשוב למצוא את המשקה האיזוטוני שיתאם להעדפות הטעם שלכם. לבחון איך לשלב אותו נכון ביחד עם מקורות תזונה אחרים שאתם משלבים תוך כדי הפעילות וכמובן להבין מה הכמות הנכונה לכם לפי סוגי האימון, המשך שלו ותנאי מזג האוויר.

 

בהצלחה!

53 צפיות4 תגובות

4 Comments


We at Tribrid have years of experience working with brands across all niches be it beauty, healthcare, tech, etc. Our years of experience personalized packaging boxes combined with the latest printing technology will allow you to get the best design and packaging solutions out there for product boxes wholesale. So what are you waiting for? Book a call or request a quote to get started today.

Like

We at Tribrid have years of experience working with brands across all niches be it beauty, healthcare, tech, etc. Our years of experience combined with custom printed popcorn boxes the latest printing technology will allow you to get the best design and packaging solutions out there for product boxes wholesale. So what are you waiting for? Book a call or request a quote to get started today.

Like

We're the digital architects bridging brands and customers. Our mission is Simple! To fill the gap holding businesses back due to lackluster Custom web design service digital presence. We empower brands to catch, connect, and excite customers with the best digital marketing solutions.

Like

As a premier creative web design agency, we provide unparalleled services and innovative solutions aligned with the latest industry Web Design Agency in USA standards, ensuring a resounding impact for your brand.

Like
bottom of page