top of page

דיאטת אטקינס- לאכול בשר ושמן ללא הגבלה ולרזות מהרהכתבה התפרסמה לראשונה באתר YNET בתאריך 31.05.18

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5260019,00.htmlבשר מטוגן, חמאה, שמנת, נקניקים וביצים: איך דווקא בדיאטת אטקינס, שדוגלת באכילת כמות גדולה של שומן, אנשים מורידים ממשקלם כמות קילוגרמים גדולה בזמן קצר? כל הדיאטות שעובדות - כתבה שישית בסדרה

דיאטת אטקינס הייתה להיט גדול בתחילת שנות ה-2000 ודגלה באכילה של כמות גדולה של בשר ושומן (לאו דווקא שומן בריא), תוך הימנעות כמעט מוחלטת מפחמימות. הדיאטה סחפה רבים בשל העובדה שהראתה תוצאות של ירידה מהירה בחודשים הראשונים.

בכמה מחקרים אף הופיעו עדויות לשיפור ערכים מסוימים בדם בחודשים הראשונים של הדיאטה. בדירוג הדיאטה הטובה ביותר שהתפרסם בינואר 2018 על ידי U.S.News וצוות המומחים, דורגה דיאטת אטקינס במקום ה-36 מתוך 40 הדיאטות שנבדקו. המקום הנמוך והבלתי מחמיא בדירוג מעיד שדעת המומחים איננה תומכת בגישה התזונתית של הדיאטה, ואף מציינת כמה הסתייגויות בהיבט הבריאותי.לפי אטקינס מומלץ לאכול הרבה בשר ושומן

ההתחלה: דיאטה חדשנית ומהפכנית

דיאטת אטקינס פותחה על ידי ד"ר רוברט אטקינס שהתמחה בקרדיולוגיה. החל משנת ה-70 הוציא ד"ר אטקינס ספרים שעסקו בהמלצות תזונה, עם דגש על הגבלת הפחמימות בתפריט. בשנת 2002 הוציא את ספרו על דיאטת אטקינס, שנחשבה באותה תקופה לדיאטה חדשנית ומהפכנית.

ההבטחה של הדיאטה הייתה "אתם יכולים לרדת 7 ק"ג בשבועיים ולאכול הרבה מאכלים שמנים!" אנשים ברחבי כל העולם אכלו לפי דיאטת אטקינס והשילו ק"ג רבים ממשקלם תוך זמן קצר, כאשר הם אוכלים בשר בכמויות גדולות ונמנעים לחלוטין מפחמימות.

עקרונות הדיאטה: בלי פחמימות

הנחת היסוד לפיה בנה ד"ר אטקינס את הדיאטה הייתה שגוף האדם לא אמור לאכול כמות כל כך גדולה של פחמימות. הוא התבסס על עדויות בנוגע לתפריט של האדם הקדמון, שהיה דל בפחמימות ועשיר בבשר (בהתאם לציד של אותו יום). לדבריו, התפריט של בני האדם החל להכיל כמות גדולה של פחמימות רק לאחר המהפכה החקלאית.

כמות גבוהה של פחמימות בתזונה, טען אטקינס, היא זו שגורמת למגפת ההשמנה ולריבוי המחלות בעולם המערבי. ד"ר אטקינס מדמה את הגוף למנוע שהפחמימות הן הדלק שלו. לפי התאוריה של אטקינס, כאשר מגבילים את כמות הפחמימות בתפריט, הגוף "לומד" להשתמש בשומן כמקור אנרגיה ולכן חלה ירידה משמעותית במאגרי השומן.

ד"ר אטקינס שם דגש לא רק על הגבלת הפחמימות בתפריט היומי, אלא גם בארוחה עצמה. הימנעות מאכילת כמות גדולה של פחמימות בבת אחת על מנת למנוע הפיכת הסוכר / הפחמימות לשומן. לכן ישנה הגבלה ברורה מאד של כמות (גרמים) הפחמימות שמותר לאכול בכל שלב של הדיאטה.

איך זה עובד? שלבי הדיאטה

דיאטת אטקינס בנויה מארבעה שלבים, שהראשון בהם הוא הנוקשה ביותר מבחינת הגבלות התזונה. תוך כדי תהליך הירידה מתקדמים בשלבים, וניתן להכניס יותר מזונות לתפריט בהתאם להנחיות השלב. בכל שלב כמות הפחמימות המותרות ביום מאוד מדויקת ומוגבלת, ויש צורך להיעזר ברשימת כמות הפחמימות במזונות כדי הצליח לחשב מה מותר לאכול וכמה.

למשל, בשלב הראשון מותר לאכול ביום עד 20 גרם פחמימות (לשם הבנה, ההמלצה היומית הבסיסית לכמות פחמימות לתפקוד המוח היא 70 גרם!). בנוסף, 15-12 גרם מהכמות היומית של הפחמימות צריכים לבוא מירקות, שכלל לא נחשבים כשייכים לקבוצת הפחמימות.

בהמשך עולים בהדרגה לצריכה של 50 גרם פחמימות ביום, לאחר מכן ל-130 גרם ביום, ובסופו של דבר אפשר להגיע לכמות של 190 גרם פחמימות ביום. כן, חייבים להיעזר בטבלאות של כמות הפחמימות במזונות, כדי להבין ולחשב מה מותר וכדי לעמוד ביעדים של כל שלב. עבור השומן אין הגבלות כאלו, אפשר לאכול כמה שרוצים בלי למדוד.

בגרסה הגמישה יותר של אטקינס, שהתפתחה בשנים האחרונות ומכונה "אטקינס 100", מותר לאכול 100 גרם של פחמימות ביום עם ההגבלות הבאות: 15-12 גרם מירקות, ו-85 גרם מפירות, אגוזים, קטניות או דגנים מלאים.

מומלץ לשלב פעילות גופנית, במיוחד בשלב התחזוקה לאחר ההגעה למשקל הרצוי, אבל זה לא נחשב כחובה.


מחקרים

החל משנת 2003 ועד שנת 2014 התפרסמו לא מעט מחקרים שבדקו את השפעת דיאטת אטקינס על ירידה במשקל בטווח הקצר ובטווח הארוך. מרבית המחקרים השוו בין דיאטת אטקינס לדיאטות אחרות נפוצות בשוק (דיאטת הזון, דיאטה סטנדרטית מאוזנת מבחינת אבות המזון, דיאטה דלת שומנים).

תוצאות המחקרים הראו כי בטווח הקצר (כמה שבועות ראשונים) אכן נרשמה ירידה מובהקת במשקל, למרות שכמות הירידה לא הייתה אחידה. בטווח הארוך (לאחר שנתיים), כאשר השוו את הירידה במשקל לדיאטה סטנדרטית עם הגבלה קלורית, לא מצאו יתרון לדיאטה דלת פחמימות מסוג אטקינס. מומחים בתחום התזונה מטילים ספק בתיאוריית "שריפת השומן המוגברת עקב הגבלת הפחמימות בתפריט" של ד"ר אטקינס. ההסבר לירידה במשקל הוא כנראה החסר הקלורי בדיאטה ולאו דווקא הרכב הדיאטה.

יתרונות

• ירידה מהירה במשקל.

• אין ספירת כמויות או קלוריות.

• אפשר לאכול כמה שרוצים מן המזונות המותרים בדיאטה.

• מתאימה מאוד למי שאוהב בשרים ובמיוחד בשרים שמנים.

• אפשר לאכול מאכלים שמנים בלי רגשות אשמה.

• ניתן למצוא מתכונים רבים ואף ספרי בישול ומוצרי מזון מוכנים לפי דיאטת אטקינס.

חסרונות

• התזונה עלולה להכיל כמות גבוהה מאד של שומן לא בריא (שומן רווי).

• דיאטה לא מאוזנת שבה נמנעים כמעט לחלוטין מפחמימות.

• קשה מאוד, לאחר סיום הדיאטה, להפוך אותה לאורח חיים.

• לא מתאימה לצמחונים או אנשים שלא מתחברים לבשר (אמנם ניתן למצוא גרסה מותאמת לצמחונים, אך היא הרבה פחות נוחה לביצוע בהשוואה למי שאוכל בשר).

• כמות הפחמימות הנמוכה וההגבלות בשלבים השונים מחייבות שימוש צמוד בטבלאות כדי להצליח לעמוד ביעדים היומיים.

• סיכון בריאות: ארגון הלב האמריקני גורס שאכילה לפי דיאטת אטקינס, הדוגלת בתזונה עשירה בחלבון ושומן ודלה בפחמימות, מעלה את הסיכון למחלות לב.

• מומחים בתחום הבריאות גורסים שהירידה המהירה במשקל בהתחלה נובעת מירידה בנוזלים ולא בשומן. לאחר תקופה של ירידה מהירה, המשך תהליך הירידה הוא בקצב דומה לזה שבדיאטות אחרות, ולכן אין כנראה יתרון אמיתי להגבלה הדרסטית בכמות הפחמימות בתפריט.

קצב הירידה במשקל

מהיר מאוד בהתחלה. לאחר חודשיים-שלושה קצב הירידה מתאזן וממשיך לרדת, בדומה לדיאטות אחרות.

האם אטקינס יכולה להפוך לאורח חיים לשנים?

זו אחת מנקודות החולשה של הדיאטה. קשה מאוד להפוך אותה לאורח חיים לאחר סיום שלב הדיאטה. הדיאטה דורשת הרבה תכנון, הכנה ואף בישול ביתי. לא פשוט לאכול בחוץ על בסיס הנחיות הדיאטה, אלא אם אתם נהנים להזמין סטייק / כבד בלבד.


3,044 צפיות0 תגובות

Commentaires


bottom of page