top of page

סיפור הצלחה: לרדת במשקל ולהתחטב בלי להרגיש בעונש

עודכן: 17 באוק׳ 2021

ראיון עם דבי כרמל


את דבי כרמל פגשתי בקליניקה ביקנעם אחרי שהתקשרה וספרה שהיא מאמנת כושר שמרגישה שצריכה שינוי בתזונה. היא מתאמנת בעצמה הרבה אך לאחרונה לא הצליחה להתמודד עם נשנושים קטנים שנכנסים לתפריט ו(במיוחד כאשר הילדים הקטנים שלה מנשנשים). גם האהבה ליין במפגשים החברתיים או/ו בשעות הערב בבית היו עבורה אתגרים לא קלים.


להרגיש טוב עם הגוף בעזרת שינויים בתזונה

מאד התחברתי לבקשה שלה כי את תחום הספורט היא עושה בצורה הכי טובה שיש, אבל כדי לראות תוצאות של חיטוב ולהרגיש טוב עם הגוף זה לא מספיק. לתזונה יש חשיבות אדירה כדי באמת להרגיש טוב עם הגוף ולראות את תוצאות האימון. לכן, מיד הסכמתי והתגייסתי לעזור לה בתהליך השינוי התזונתי.


דבי בקשה כבר בפגישה הראשונה שלנו להציב גבולות מאד ברורים בתזונה כי עבורה עדיף להימנע ״שחור-לבן״ שלא נוגעים בכלל במשהו מאשר לקחת ״רק קצת״. זה אף פעם לא הצליח לה והיא העדיפה להוציא לגמרי את המאכלים שמקלקלים לה את השליטה על הרגלי האכילה. עשינו ביחד רשימה של ״מאכלים אדומים״ שעדיף לא לגעת בהם ויצרנו ביחד תפריט יומי המותאם לאימונים שלה ולסגנון העבודה שלה כמאמנת כושר.


השינוי במדדים במהלך שנה של עבודה משותפת: משקל- 10 ק״ג פחות אחוז שומן- 8 אחוז פחות היקף מותן- 11 ס״מ (!) הגוף של דבי שלה התעצב והתחטב מאד יפה והיא הרגישה אנרגטית וחזקה. גם כאשר הגיעה ליעד שבו היא מרגישה טובה, המשכנו את מסגרת המפגשים פעם בחודש-חודשיים כדי להעניק לה מסגרת של תמיכה ושמירה על ההישג הנהדר שהגיעה אליו. האמת, המטרה היתה אז ש״מירה בלבד״ אבל בלי להתאמץ היא המשיכה לרדת עוד קצת במשקל ובאחוז השומן.


היה לי חושב מאד לשמוע לאחר סיום תהליך הירידה במשקל את הדעה של דבי לגבי התהליך התזונתי שעשתה. לשמוע מה היו האתגרים ואיך התמודדה איתם. לשמוע מה הדברים שעזרו לה ואילו תובנות היא יכולה לשתף עם אנשים אחרים שרוצים גם הם להצליח בשינוי הבריא של הגוף?


בקשתי מדבי לענות על כמה שאלות והינה התשובות שלה:


איך קבלת את ההחלטה להתחיל תהליך לירידה במשקל? האם היה אירוע מסוים או שזה היה תהליך פנימי של הבשלה?

‏תמיד ניסיתי לרדת במשקל (מאז ההריון הראשון שלי לפני תשע שנים). זה כל הזמן היה משהו שרציתי ,אבל כל פעם התחלתי ונכשלתי. אני זוכרת איך במסיבת סילבסטר של 2019 כשכולם התלבשו יפה ואני הרגשתי רע עם עצמי וידעתי שאני יכולה לרדת במשקל אם אני רק אשקיע בעצמי, אבל לא הצלחתי לבד. יצרתי קשר עם יעל הדיאטנית רק כאשר הרגשתי שאני מוכנה. החלטתי שהגיע הזמן שאני אעשה שינוי ופשוט אוכל בדיוק כמו שיגידו לי. בלי לעגל פינות, בלי להמציא תירוצים ובלי לעשות לעצמי הקלות.


מה היו הדברים שהיה הכי קשה לך לוותר/לשנות כדי להצליח בתהליך?

‏בהתחלה היה הכי קשה לוותר על האלכוהול! כל שאר הדברים שחשבתי שהיו קשים לא היו קשים כמו שחשבתי .


מה היו 5 הדברים שהכי עזרו לך בתהליך הירידה כדי להצליח ולא להישבר?

1. תפריט אישי שמותאם לי- מה שעזר לי לא להישבר היה התפריט שמודבק לארון וממש לא חשבתי על אוכל רק על הארוחה הבאה שלי לפי התפריט. זה עד היום הדבר שממש עוזר לי לא להתחיל לחשוב על ״השטויות ״.

2. מסגרת של פגישות מעקב- בהתחלה המפגשים היו פעם בשבועיים אבל כאשר נכנסתי לתהליך הרחבנו את המסגרת למפגש פעם בחודש. לי זה מאד עזר! הפסקתי לחשוב על המשקל. מאוד עוזר לי לא להישקל כל הזמן בבית ולא להתעסק בזה. רק בפגישות אני נשקלת ואני נמדדת ואז משחררת את זה.

3. שגרת אימונים- אני מאמנת כושר בעבודתי אבל חייבת להגיד שאימוני הכושר שלי מאוד עוזרים וחשובים לי. הם נותנים הרגשה טובה וכוח להתמיד בתפריט. אני כל הזמן חושבת מה לאכול כדי שיהיה לי יותר קל באימון הבא וזו מחשבה בריאה שעושה לי טוב ונותנת לי כוח להמשיך. ככה אני יודעת שאני דואגת לגוף שלי ולא רק מסמנת מטרות של ירידה במשקל.

4. להנות מהדרך, להנות מהתהליך ולא רק מהיעד הסופי- אני חושבת שברגע שמתחילים בתהליך שעושה טוב לגוף אז גם נהנים ממנו. מקבלים המון בחזרה ואז זה לא קשה, כי אוכלים מספר ארוחות ביום ואז לא רעבים והדחף לשטויות לאט‏ נעלם.

5. לא להרגיש שאני מוותרת- עוד דבר שמאוד עוזר זה שלא צריך באמת לוותר על כלום. אני הרגשתי שאני צריכה ארוחה אחת בשבוע ליציאות עם חברים, (כדי לא להרגיש בעונש) ויעל נתנה לי וזה מאד החזיק אותי. לפי דעתי חשוב מאד קודם כל מראש להגדיר לעצמי (!) ואז וביחד עם הדיאטן/נית מה חשוב לנו לשמר בשגרת האכילה שעושה לנו טוב. ואז לדעת באיזו תדירות/כמות הוא יכול להשתלב בתהליך השינוי בלי לפגוע בו.


תהליך הירידה שלך הוא לא ״דיאטת כסח״ מהירה אלא תהליך לאורך זמן, איך מגייסים כוחות לתהליך שלוקח יותר זמן?

זה היה תהליך הדרגתי, לא מיד הורדתי הכל. החלטתי להוריד מהתפריט לחלוטין קמח לבן רק אחרי חודשיים או שלושה כאשר הרגשתי ששאר הדברים כבר נדבקו. רק אחרי כמעט שנה החלטתי להוריד לגמרי גם חטיפים (זו היתה החלטה שלי להפסיק לגמרי). זה היה תהליך איטי ואני חושבת שזה מה שעזר לי לדבוק בו לאורך זמן.


מה הם הטיפים שלך למי שרוצה להתחיל תהליך ירידה במשקל ולא הצליח עד עכשו?

· אני חושבת שמי שרוצה באמת לרדת צריך להחליט שהוא לוקח את זה הכי ברצינות ופשוט לעמוד בתפריט. לא לתת למחשבות על אוכל שלא צריך להיכנס לגוף, להיכנס לראש!

· כשיש אירועים , אז להרשות לעצמך לאכול יותר או דברים שבדרך כלל לא אוכלים, ובשאר הזמן לעמוד בתפריט זה בסוף מאוד משתלם .

· אני חושבת שהרבה יותר קשה כל יום להסתכל במראה ולכעוס על עצמך, מאשר לעמוד בתפריט ולהתאמן.174 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page